Reklama

Jedynka i 18 zer

Jedynka i 18 zer

31.07.2005
Czyta się kilka minut
Po publikacji tekstu “Zapomniany bliźni" (“TP" nr 29/05) otrzymałem parę listów zarzucających mi błędne tłumaczenie słowa “trylion" w przytoczonym w tekście fragmencie artykułu z tygodnika “The Economist" (obliczono, że “w ciągu ostatnich 50 lat na pomoc dla krajów rozwijających się przeznaczono trylion [milion bilionów] dolarów; mimo to, wciąż 1,2 mld ludzi ma do dyspozycji mniej niż dolara dziennie"). Nie twierdzę ponad wszelką wątpliwość, że mam rację, ale postaram się jakoś powstałą wątpliwość wyjaśnić. Słowo “trylion" pojawia się w “The Economist" z 24 czerwca 1999 r. w artykule “How to Make Aid Work". Oto kluczowe zdanie: “Over the past 50 years rich nations have given $1 trillion in aid to poor ones". Słowo “trylion" sprawdziłem w “Wielkim Słowniku Angielsko-Polskim" autorstwa Jana Stanisławskiego. “Trillion" to w Wielkiej Brytanii - kraju, gdzie wydawany jest “The Economist" - “trylion", czyli jedynka z 18 zerami. W artykule napisałem trylion - milion bilionów po to, by informacja stała się dla czytelników bardziej klarowna. Jeśli popełniłem w tej materii błąd, odpowiedzialność spada na “Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego, dostępny także w internecie (www.slownik-online.pl/kopalinski), który tłumaczy “trylion" właśnie jako milion bilionów.
J

Jeśli wprowadziłem czytelników w błąd, bardzo przepraszam, ale wygląda na to, że w tej materii panuje terminologiczny chaos.

JAKUB WIŚNIEWSKI

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]