Reklama

Jedyna w swoim rodzaju

Jedyna w swoim rodzaju

20.09.2007
Czyta się kilka minut
Po zakrztuszeniu się ekonomiczno-polityczną zawieruchą początku lat 90., "Warszawska Jesień wzięła ponownie "wiatr wżagle na falach płynących już poprzez zjednoczoną, anie podzieloną Europę. Iznowu jest nie tylko "artystowska, ale też "polityczna.
Z

Z perspektywy roku 2007, w którym festiwal odbywa się po raz 50., granice jego "teraźniejszości", "dnia dzisiejszego" warto ustawić w 1996 r., z kilku zazębiających się z sobą powodów. Tak bardzo oczekiwana zmiana sytuacji politycznej i ustrojowej, która nastąpiła w 1989 r., zachwiała istnieniem wielu inicjatyw i instytucji. Apogeum ekonomicznego kryzysu festiwalu następuje w 1995 r., gdy główny mecenas imprezy, Ministerstwo Kultury i Sztuki sugeruje albo ograniczenie jej trwania do 2-3 dni, albo organizowanie go w trybie biennale.

Kryzys nakłada się na próby nowego zdiagnozowania roli, miejsca i znaczenia festiwalu w przestrzeni międzynarodowej. Można zaryzykować twierdzenie, że pierwszy kawałek muru berlińskiego wykruszył się jeszcze zanim tenże zaczął być wznoszony - czyli wtedy, gdy w Warszawie zaczęto grać, np. muzykę Johna Cage'a (1958, na festiwal Cage...

11583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]