Reklama

Jedno życie, kilka epok

Jedno życie, kilka epok

25.10.2011
Czyta się kilka minut
W biografii Bohdana Osadczuka jak w soczewce skupiały się wszystkie najważniejsze wydarzenia XX wieku w Europie Środkowej i Wschodniej.
U

Ukraińskie media nie od razu odnotowały jego śmierć. Dopiero gdy informacja pojawiła się na blogach lwowskich intelektualistów Tarasa Wozniaka i Jarosława Hrycaka, podchwyciły ją niektóre gazety i portale internetowe. Można wręcz odnieść wrażenie, że to Polacy bardziej przejęli się odejściem tego wybitnego ukraińskiego intelektualisty niż jego rodacy. Z czego można wyciągnąć dwa wnioski: że nowoczesne media nie zawsze potrafią dostrzec to, co istotne, i że własny naród nie zawsze potrafi docenić swych rodaków. Bo przecież trudno zaprzeczyć, iż Bohdan Osadczuk uczynił dla Ukrainy wiele, bardzo wiele - zwłaszcza na Zachodzie w czasach "zimnej wojny", gdy sprawa ukraińska tam długo nie istniała. A w jego biografii jak w soczewce skupiły się najważniejsze wydarzenia XX w. w Europie Środkowej i Wschodniej: widział upadek II Rzeczypospolitej, klęskę III Rzeszy, budowę muru...

6918

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]