Reklama

Jeden, święty, powszechny... polski

Jeden, święty, powszechny... polski

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Odkad pamiętam, zawsze "ludzie" narzekali na księży, księża na biskupów, biskupi na księży. Kard. Sapieha ponoć mawiał żartobliwie, że przyjemnie by było być biskupem, gdyby nie księża.
W

W tych narzekaniach mówi się często nie: "księża", ale: "Kościół". Pewnie dlatego, że tęsknimy za Kościołem - instytucją doskonałą. Jeśli Kościół jest instytucją, która reprezentuje sprawy Pana Boga, jeśli ma służyć temu, że będziemy święci, to wymagania są uzasadnione. Słaba też pociecha np. w tym, że procent pedofilów wśród przedstawicieli niektórych zawodów jest większy niż wśród księży, bo w przypadku księży jakikolwiek procent pedofilów jest czymś strasznym. Benedykt XVI, mówiąc o tym, nigdy nie odwołuje się do takich zestawień.

Przed laty kard. Roger Etchegaray, komentując dokonane przez Jana Pawła II wyznanie win, powiedział: "Ciało Kościoła pełne jest blizn i protez, w jego uszach rozbrzmiewa nieustannie pianie koguta, wypominające mu zdradę, jego kalendarz zapisany jest spotkaniami, na które się nie stawił przez zaniedbanie albo zniechęcenie". Taka...

4125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]