Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Jeden dwuwiersz

Jeden dwuwiersz

02.11.2003
Czyta się kilka minut
Język polski, oprócz swego słownictwa, niesie ze sobą mnóstwo strzępów, drobnych porzekadeł, słownych dowcipów, absurdalnych dwuwierszy. Niektóre z tych wyrażeń, zbieranych jakby po drodze, zostają podjęte i utrwalone w słownikach; inne pozostają jedynie w indywidualnej pamięci.
T

Tak, na przykład, tylko ja pamiętam fragment piosenki śpiewanej na Laudzie o martwym rycerzu, który wiózł na swoim martwym rumaku porwaną panienkę. Był to oczywiście jakby kawałek ballady Mickiewicza “Ucieczka", ale chyba wcześniejszy od jej napisania, a brzmiał tak:

Sukieneczka wachu, wachu,

Ci nie czujesz panna strachu?

Język tego dwuwiersza polski, ale taki jak u nas mówiono, a więc “ci", zamiast “czy" i “panna" zamiast “panno". Pamiętam zresztą formę: “rozumiesz waspan", co było zwrotem podobnym do “wy". Ale o innym dwuwierszu, który nie opuszcza mojej pamięci chcę tutaj opowiedzieć.

Wiem, kiedy i gdzie powstał, a mianowicie w XIX wieku w majątku Mohlów Imbrody w pobliżu Dyneburga. Tam moja babka Miłoszowa, córka doktora Łopacińskiego z Rygi i baronówny von Mohl, zwykła była w dzieciństwie spędzać wakacje....

4420

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]