Reklama

Jawność to sens demokracji

Jawność to sens demokracji

07.12.2010
Czyta się kilka minut
Edward N. Luttwak, amerykański politolog: Dokumenty ujawnione przez WikiLeaks nie stawiają naszych dyplomatów w złym świetle. Przeciwnie: pokazują, że starają się oni zapewnić swemu krajowi pokój i bezpieczeństwo. Nawet, jeśli muszą prowadzić podwójną grę. Rozmawiała Magdalena Rittenhouse
M

Magdalena Rittenhouse: Czy wśród tych 250 tys. dokumentów ujawnionych przez WikiLeaks było coś, co jest w Pana przekonaniu szczególnie ważne?

Edward N. Luttwak: Z punktu widzenia Polski - bardzo ambiwalentny stosunek Stanów Zjednoczonych do Rosji. Wszyscy oczywiście cieszą się, że nie mamy już do czynienia ze Związkiem Radzieckim i że toczy się dialog, niemniej ze wszystkich tych dokumentów wyraźnie przebija głębokie rozczarowanie i zaniepokojenie regresem, jaki ma miejsce w Moskwie. Wszystko wskazuje na to, że Rosja nie stała się członkiem europejskiej rodziny i że elity rządzące popychają ją w tył. To wielka tragedia i Rosji, i Europy.

Jak ów przeciek może wpłynąć na amerykańską dyplomację?

Pierwsza zmiana, jakiej się spodziewam, to odchudzenie naszego korpusu dyplomatycznego....

10721

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]