Reklama

Janosch zamiast Eriki

Janosch zamiast Eriki

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Wybory w Polsce i Niemczech oraz prawdopodobna zmiana ekip rządzących w obu krajach sprawiają, że w stosunkach polsko-niemieckich odżywa nieszczęsny wątek Eriki Steinbach i Centrum przeciw Wypędzeniom.
J

Jedno wydaje się pewne: “Centrum" w Berlinie powstanie, a jeśli Angela Merkel zostanie kanclerzem (na co się zanosi), będzie ono wspierane przez rząd RFN. Pewne jest też, że inicjatywa międzynarodowego “Centrum" we Wrocławiu spełzła na niczym, a pomysł ponadnarodowej sieci współpracujących ze sobą instytucji zajmujących się szeroko rozumianą problematyką wypędzeń okazał się inicjatywą papierową, pozbawioną pomysłu i poparcia.

Należałam do tych obserwatorów stosunków polsko-niemieckich, którzy przed dwoma laty (“TP" nr 29/2003) ostrzegali przed spustoszeniem, które może w nich uczynić projekt Eriki Steinbach. Ale też, jeśli nie chcemy dalszej eskalacji polsko-niemieckich relacji - a faktycznie nie możemy sobie na nią pozwolić nie tylko my, ale także RFN, choćby z racji sytuacji, w której znalazła się dzisiaj polityka europejska - pozostaje nam dziś nie tylko...

5503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]