Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Jak przełożyć?

Jak przełożyć?

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Poeta wygląda jak żaba. Niezręcznie powiedziane, ale jak to powiedzieć inaczej? Żabka? Nie, zdrobnienie byłoby jeszcze bardziej nie na miejscu.
A

Ale "wyglądać jak żaba" to potocznie: mieć szerokie usta i krzywe nogi. Tymczasem jest w tej postaci coś "żabiego", co nie daje się tak łatwo zinterpretować. Zacznijmy jeszcze raz: oglądany z balkonu Teatru Polskiego we Wrocławiu poeta Reiner Kunze wygląda jak żaba, która ma na głowie siwą czapeczkę. Czyta powoli, wbijając w nas słowa jak ćwieki. Nie wszystkie wchodzą. Ale te, które wejdą - wejdą głęboko.

Jak wiersz "Stela", który brzmi jak zdanie - bodaj czy nie cytat po prostu - z "Opowiadań kołymskich" Warłama Szałamowa. Kiedy odnajduję go w książce ("Remont pegazów", wybór wierszy Kunzego w przekładzie Jakuba Ekiera - powód przyjazdu poety do Wrocławia w ubiegłym tygodniu), okazuje się, że ma postać słupa. Każde słowo to osobny wers, ustawione jeden na drugim opierają się na podstawie, którą tworzy imię i nazwisko wybitnego rosyjskiego pisarza oraz tytuł...

3809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]