Reklama

Ładowanie...

Jak Gliński topił Batorego

Jak Gliński topił Batorego

05.11.2018
Czyta się kilka minut
Wypłatą pieniędzy z Funduszy Norweskich na rozwój społeczeństwa obywatelskiego zarządzać będzie konsorcjum trzech fundacji: im. Stefana Batorego, Stocznia oraz Akademia Organizacji Obywatelskich.
GRZEGORZ BANASZAK / REPORTER
T

To koniec sporu o to, kto ma gospodarować pieniędzmi i zarazem porażka rządu PiS, który nie chciał dopuścić do tego grona Fundacji im. Stefana Batorego.

Na tzw. Fundusze Norweskie składają się członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy nie należą do Unii – czyli Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Na lata 2016-21 przewidziano z nich dla Polski 809 mln euro.

Operatorowi poprzedniej transzy, Fundacji im. Batorego, politycy PiS zarzucali dyskryminowanie tradycyjnego modelu rodziny i faworyzowanie środowisk LGBT, mimo że na liście beneficjentów był m.in. Caritas. Jesienią ubiegłego roku norweski dziennik „Verdens Gang” napisał, że minister Gliński wycofał się z żądania, by wypłatami zarządzał rządowy Narodowy Instytut Wolności. Do kolejnego spięcia między rządem RP a darczyńcami doszło latem, gdy z listy kandydatów na polskiego operatora funduszy skreślono Fundację Wolność i Demokracja, w radzie której zasiadał polityk PiS Adam Lipiński. Ministra Glińskiego oburzył wtedy fakt, że podobnych zastrzeżeń nie wzbudziła obecność wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza (PO) w radzie Fundacji im. Stefana Batorego. ©℗

Czytaj także: Organizacje pozarządowe - zmieniamy świat na lepsze

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]