Reklama

Ładowanie...

Jacy jesteśmy, Johnie Adamsie?

10.06.2008
Czyta się kilka minut
Zagubiona Ameryka na gwałt poszukuje nowego symbolu. Stąd wielki sukces serialu HBO o amerykańskim prezydencie, z wielką rolą Paula Giamattiego.
Kadr z serialu o Johnie Adamsie /fot. HBO
W

Współproducent serialu, Tom Hanks, podkreślał wagę zamierzenia: chciał, by historia ożyła na nowo. Rewolucja amerykańska, w której tak ważną rolę odegrał John Adams - prawnik z Massachusetts, późniejszy drugi prezydent nowego kraju - miała się stać zwierciadłem dla dzisiejszej Ameryki. Hanks zachwycił się nagrodzoną Pulitzerem biografią Adamsa pióra Davida McCullougha i razem z Garym Goetzmanem, który produkował zarówno pamiętną "Filadelfię" z Hanksem, jak i debiut reżyserski tego ostatniego, stworzył serial wybitny. "John Adams", siedmioodcinkowa superprodukcja stacji HBO, stała się prawdziwym wydarzeniem kulturalnym w Stanach. Pierwsze dwa odcinki obejrzało ponad 3 miliony widzów, potem liczba ta stale rosła (HBO jest stacją płatną, stąd liczby są tu mniejsze, ale wpływy - bynajmniej).

Jest rzeczą zdumiewającą, na jakie bogactwo efektów wizualnych pozwoliła...

7018

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]