Reklama

Izrael: nieudany pokaz siły

Izrael: nieudany pokaz siły

z Izraela
22.10.2018
Czyta się kilka minut
T

Ten proces miał być pokazowy, a stał się porażką rządu Netanjahu: oto 22-letnia Amerykanka Lara Alqasem, oskarżona o zaangażowanie na rzecz ruchu wzywającego do bojkotu Izraela (BDS), dzięki wyrokowi Sądu Najwyższego w Jerozolimie otrzymała prawo wjazdu do kraju. Historia tej studentki, zatrzymanej na ponad dwa tygodnie na lotnisku Ben Guriona (mimo uzyskanej wcześniej wizy), odbiła się echem w świecie. W wyroku sędziowie stwierdzili, że unieważnienie wizy z powodu politycznych poglądów Lary Alqasem byłoby ruchem zagrażającym filarom demokracji. Uznali też, że jej dawna aktywność w ruchu bojkotowym była niewielka, a jej pragnienie studiowania na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie jest szczere.

Niezależna decyzja sądu zaskoczyła rząd, który liczył, że proces studentki pokaże siłę Izraela w walce z ruchem BDS. Ale w rezultacie go ośmieszyła – wytoczył on wielką armatę (śledztwo objęło m.in. wpisy w mediach społecznościowych) przeciw niewłaściwej, bo mało szkodliwej osobie. Członkowie rządu zarzucili sędziom działanie na niekorzyść kraju.

Walka z ruchem BDS jest jedną z bolączek izraelskiego rządu. W Knesecie pojawiła się propozycja zaostrzenia prawa antybojkotowego: za udział w BDS miałoby grozić do 7 lat więzienia. Już teraz Izrael blokuje wjazd osobom związanym z tym ruchem. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka, korespondentka Tygodnika Powszechnego z Izraela. Interesuje się dialogiem polsko- i chrześcijańsko-żydowskim, historią Żydów aszkenazyjskich i współczesnymi obliczami Izraela...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]