Reklama

Izrael: generał brygady robi kulturę

Izrael: generał brygady robi kulturę

05.07.2015
Czyta się kilka minut
„Artyści to obłudne sztywniaki”, obwieściła nowa izraelska minister kultury i sportu. To tylko mała próbka jej możliwości.
Minister Miri Regev na targu w Netanii na północ od Tel Awiwu, luty 2015 r. Fot. Amir Cohen / REUTERS / FORUM
T

To prawdziwe kuriozum w – i tak pełnym niespodzianek – nowym rządzie premiera Benjamina Netanjahu: oto na stanowisku ministra kultury i sportu zasiadła w maju Miri Regev, polityk, której zarzuca się nie tyle niekompetencję, co niezwykłą wprost nieprzystawalność do swojej pozycji. To skandalistka numer jeden rządzącej partii Likud, znana z agresywnych, rasistowskich, wręcz wulgarnych wypowiedzi, związana dotąd głównie ze środowiskiem wojskowym. Nic dziwnego, że jej pojawienie się spowodowało w środowisku artystycznym popłoch – a i wojenne porównania szybko okazały się tu adekwatne.
Izraelscy komentatorzy nie mają wątpliwości: w Izraelu toczy się właśnie „kulturalna wojna” – w dodatku z góry wygrana przez nową minister. W ostatnich tygodniach minister kultury zdążyła poobrażać sporą część kulturalnego świata – a w każdym razie tę, która nie podziela jej światopoglądu. „To ja...

7249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]