Irak, Unia i Chrystologia

„Wołanie Ojca Świętego, że wojna nie jest nigdy rozwiązaniem, jest głosem profetycznym” - powiedział w Warszawie kard. Christoph Schonborn. Metropolita Wiednia odpowiadał 10 lutego na pytania dziennikarzy przy okazji polskiej promocji podręcznika chrystologii jego autorstwa.

23.02.2003

Czyta się kilka minut

Pytany o kryzys w Iraku, austriacki hierarcha zaznaczył, że wskazywanie konkretnych rozwiązań politycznych nie leży w jego gestii - to zadanie polityków. Jednocześnie wyraził przekonanie, że musi istnieć inna możliwość rozwiązania kryzysu, niż przy pomocy wojny. Przekonała go o tym wypowiedź wysokiego rangą urzędnika administracji amerykańskiej za czasów prezydentury Reagana, który przypomniał, że Jan Paweł II i ówczesny prezydent USA „obalili sowiecką dyktaturę bez jednego wystrzału”.

Kard. Schonborn skomentował także rozterki polskich katolików związane z integracją europejską. Jego zdaniem Unia nie jest królestwem Bożym, ale zarazem królestwem tym nie jest Europa bez Unii. „Polska też nie jest królestwem Bożym, z członkostwem w Unii czy bez niego. Natomiast Europa potrzebuje Polski” - dodał kardynał. Podkreślił, że nie istnieje w tej chwili inny miarodajny projekt jednoczenia Europy. Nie mamy więc alternatywy.

Ceniony teolog, sekretarz komisji redagującej Katechizm Kościoła Katolickiego odpowiedział także na pytanie, dlac zego Kościół - po pięciu latach od pierwszej francuskojęzycznej wersji tego kompendium wiary - wprowadził do niego korekty. „Trzeba było nanosić poprawki, bo redaktorzy popełnili błędy” - zażartował kardynał. Pierwsze wydanie Katechizmu nie było edycją typiczną, Kościół liczył się więc z możliwością korekty. Najważniejsze treściowe poprawki dotyczyły drobnych zmian w trzech akapitach: o homoseksualizmie, kłamstwie oraz - najbardziej istotna - o karze śmierci. Za tę ostatnią odpowiada sam Jan Paweł II, który w encyklice „Evangelium vitae” „zradykali-zował naukę Kościoła w tej dziedzinie”.

Temat Katechizmu nie pojawił się podczas promocji przypadkowo. Książka kard. Schonborna „Bóg zesłał Syna swego. Chrystologia” ukazała się bowiem w serii AMATECA, publikującej podręczniki teologiczne pisane z inspiracji i w duchu Katechizmu. Polskim wydawcą serii jest Pallottinum.

Przedstawiając zamysł nowego podręcznika chrystologii, jego autor przypomniał ewangeliczną scenę, w której wzburzeni Nazarejczycy prowadzą Jezusa nad urwisko z zamiarem zepchnięcia Go. Jezus mimo to oddala się, przechodząc wśród tłumu. Zdaniem austriackiego teologa nasilająca się od 200 lat krytyka chrystologii próbuje w podobny sposób „zepchnąć osobę Jezusa w przepaść”. Mimo to wiara w Jego boskość i człowieczeństwo wciąż pozostaje żywa. Kardynał wspomniał tu o doświadczeniu wiary w Polsce: „Nie ma prawdopodobnie żadnego innego kraju na świecie, w którym ludzie doświadczaliby tak mocno, że Jezus wśród tych wszystkich trudności przechodzi zwycięsko”.

W promocji uczestniczyli kard. Józef Glemp, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk oraz warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki. O książce kard. Schonborna mówili księża profesorowie: Henryk Seweryniak i Tomasz Węcławski.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów. Opracowanymi razem z… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 9/2003