Reklama

Ładowanie...

Irak, Unia i Chrystologia

23.02.2003
Czyta się kilka minut
„Wołanie Ojca Świętego, że wojna nie jest nigdy rozwiązaniem, jest głosem profetycznym” - powiedział w Warszawie kard. Christoph Schonborn. Metropolita Wiednia odpowiadał 10 lutego na pytania dziennikarzy przy okazji polskiej promocji podręcznika chrystologii jego autorstwa.
P

Pytany o kryzys w Iraku, austriacki hierarcha zaznaczył, że wskazywanie konkretnych rozwiązań politycznych nie leży w jego gestii - to zadanie polityków. Jednocześnie wyraził przekonanie, że musi istnieć inna możliwość rozwiązania kryzysu, niż przy pomocy wojny. Przekonała go o tym wypowiedź wysokiego rangą urzędnika administracji amerykańskiej za czasów prezydentury Reagana, który przypomniał, że Jan Paweł II i ówczesny prezydent USA „obalili sowiecką dyktaturę bez jednego wystrzału”.

Kard. Schonborn skomentował także rozterki polskich katolików związane z integracją europejską. Jego zdaniem Unia nie jest królestwem Bożym, ale zarazem królestwem tym nie jest Europa bez Unii. „Polska też nie jest królestwem Bożym, z członkostwem w Unii czy bez niego. Natomiast Europa potrzebuje Polski” - dodał kardynał. Podkreślił, że nie istnieje w tej chwili inny miarodajny projekt...

3003

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]