Reklama

Intryga Nieskończoności

Intryga Nieskończoności

06.02.2005
Czyta się kilka minut
1. Wytrawny badacz literatury, subtelny interpretator. Znakomity pisarz. Jeśli to, o czym mówił, poruszało - to do żywego, jeśli irytował - to boleśnie. A zajmowały go sprawy tyleż osobliwe i niepojęte, co fundamentalne. Oszałamiająca erudycja i skala wyobraźni oraz wyjątkowa przenikliwość sprawiły, że stawką jego dzieła mógł stać się, po pierwsze, namysł nad tym, co za Lévinasem nazywał “wielką »intrygą Nieskończoności«", po drugie, sama potrzeba i szansa odnowienia źródeł takiej wyobraźni, w obrębie której możliwa jest “czysta epifania Enigmy".
2

2. Wyobrażenie o głównych nurtach zainteresowań i o pisarskim temperamencie Władysława Panasa - nie tylko uczonego, nie tylko profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego - dają już same tytuły jego książek: “W kręgu metody semiotycznej" (1991), “Pismo i rana. Szkice o problematyce żydowskiej w literaturze polskiej" (1996), “Księga blasku. Traktat o kabale w prozie Brunona Schulza" (1997), “Bruno od Mesjasza. Rzecz o dwóch ekslibrisach oraz jednym obrazie i kilkudziesięciu rysunkach Brunona Schulza" (2001).

Zwłaszcza dwie ostatnie, najbardziej znane, ujawniają stałą właściwość wpisanej w to dzieło hermeneutyki. Jej sedno oddaje dyrektywa wyjęta z wiersza Herberta: “słuchaj rad / wewnętrznego oka". Rzecz jasna, “oko", o którym tu mowa, jest “okiem poety", a jak powiada Różewicz: “oko poety opowiada". I właśnie spojrzenie oka, które opowiada...

7105

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]