Reklama

Indeks spraw niejasnych

17.05.2011
Czyta się kilka minut
Nie od dziś ukazują się publikacje kwestionujące słuszność podjęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
N

Na ten właśnie temat zgodził się z nami rozmawiać postulator procesu ks. Sławomir Oder. Trudno o lepszego rozmówcę, bo to do niego i jego współpracowników należało przestudiowanie wszystkich zarzutów. Jak nikt inny zna całą ogromną dokumentację sprawy.

Omówienie wszystkich zarzutów, takich np. jak te dotyczące stosunku Jana Pawła II do teologii wyzwolenia czy głośnej sprawy IOR ("Banku Watykańskiego") z 1984 r., wymagałoby wywiadu rzeki. Nawet te poruszone w naszej rozmowie są ledwie zasygnalizowane. Szczegółowa znajomość tej materii sprawiała, że Postulator wolał o nich nie mówić w skrótach i w sposób uproszczony, obawiając się nieuniknionych nieporozumień, które z kolei wymagałyby obszernych wyjaśnień.

Wspomniana przeze mnie w rozmowie książka (G. Galeazzi, F. Pinotti "Wojtyla Segreto") sprawie IOR i Banco Ambrosiano poświęca ponad 70 stron...

5355

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]