Reklama

Ładowanie...

Idź piechotą!

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Zmarł o. Karol Meissner – jedna z najbarwniejszych osobowości wśród polskich benedyktynów.
GRZEGORZ DEMBIńSKI / EAST NEWS
O

Ojciec Karol Meissner, przeor klasztoru benedyktyńskiego w Lubiniu, wracał z pobliskiego Kościana samochodem. Po drodze zobaczył młodego człowieka. Zaproponował, że go podwiezie. Gdy po krótkiej rozmowie zorientował się, że jego pasażer właśnie zamierza wstąpić do benedyktynów, ojciec Karol zatrzymał samochód, kazał młodzieńcowi wysiąść i powiedział: „Jeżeli taki jest twój zamiar, idź piechotą”.

Bardzo to benedyktyńska anegdota (św. Benedykt zaleca w „Regule”: „Gdy zgłasza się do klasztoru ktoś nowy, nie należy go łatwo przyjmować”), ale też wiele mówi o poczuciu humoru lubińskiego mnicha. O. Maksymilian Nawara, podprzeor i opiekun nowicjuszy, który z ojcem Karolem spędził w jednym klasztorze 20 lat, mówi, że jego dowcip to była głównie autoironia. Np. ze względu na łysinę nazywał siebie hipopotamem.

Pochodził z Poznania. Do benedyktynów tynieckich przyszedł w 1951 r....

3805

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]