Reklama

Idź piechotą!

Idź piechotą!

27.06.2017
Czyta się kilka minut
Zmarł o. Karol Meissner – jedna z najbarwniejszych osobowości wśród polskich benedyktynów.
GRZEGORZ DEMBIńSKI / EAST NEWS
O

Ojciec Karol Meissner, przeor klasztoru benedyktyńskiego w Lubiniu, wracał z pobliskiego Kościana samochodem. Po drodze zobaczył młodego człowieka. Zaproponował, że go podwiezie. Gdy po krótkiej rozmowie zorientował się, że jego pasażer właśnie zamierza wstąpić do benedyktynów, ojciec Karol zatrzymał samochód, kazał młodzieńcowi wysiąść i powiedział: „Jeżeli taki jest twój zamiar, idź piechotą”.

Bardzo to benedyktyńska anegdota (św. Benedykt zaleca w „Regule”: „Gdy zgłasza się do klasztoru ktoś nowy, nie należy go łatwo przyjmować”), ale też wiele mówi o poczuciu humoru lubińskiego mnicha. O. Maksymilian Nawara, podprzeor i opiekun nowicjuszy, który z ojcem Karolem spędził w jednym klasztorze 20 lat, mówi, że jego dowcip to była głównie autoironia. Np. ze względu na łysinę nazywał siebie hipopotamem.

Pochodził z Poznania. Do benedyktynów tynieckich przyszedł w 1951 r....

3805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]