Ładowanie...
I ty zostaniesz powstańcem, a przynajmniej sobie pośpiewasz
Miron Białoszewski,
"Pamiętnik z powstania warszawskiego", Polskie Radio, Muzeum Powstania Warszawskiego
"Gajcy" (wykonawcy różni),
Muzeum Powstania Warszawskiego
Obawiam się, że powstanie warszawskie upada dziś po raz drugi. Że w kulturze masowo-politycznej staje się łatwym konsolacyjnym mitem, to przykre, ale trudno. Do większych zmartwień skłania bowiem brak nowych, wybitnych dzieł artystycznych, w ten czy inny sposób inspirowanych powstaniem. "Kanał" Wajdy, "Wiersze wojenne" Baczyńskiego śpiewane przez Demarczyk, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Białoszewskiego, "Co robi łączniczka" Foksa i Libery - a co po tym wszystkim?
Jerzy Bielunas i Mateusz Pospieszalski przymierzyli się właśnie do "Pamiętnika". Potencjał artystyczny tego przedsięwzięcia przypomina stan uzbrojenia jakże wielu...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]