Reklama

I ty zostaniesz powstańcem, a przynajmniej sobie pośpiewasz

I ty zostaniesz powstańcem, a przynajmniej sobie pośpiewasz

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Mateusz Pospieszalski,
M

Miron Białoszewski,

"Pamiętnik z powstania warszawskiego", Polskie Radio, Muzeum Powstania Warszawskiego

"Gajcy" (wykonawcy różni),

Muzeum Powstania Warszawskiego

Obawiam się, że powstanie warszawskie upada dziś po raz drugi. Że w kulturze masowo-politycznej staje się łatwym konsolacyjnym mitem, to przykre, ale trudno. Do większych zmartwień skłania bowiem brak nowych, wybitnych dzieł artystycznych, w ten czy inny sposób inspirowanych powstaniem. "Kanał" Wajdy, "Wiersze wojenne" Baczyńskiego śpiewane przez Demarczyk, "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Białoszewskiego, "Co robi łączniczka" Foksa i Libery - a co po tym wszystkim?

Jerzy Bielunas i Mateusz Pospieszalski przymierzyli się właśnie do "Pamiętnika". Potencjał artystyczny tego przedsięwzięcia przypomina stan uzbrojenia jakże wielu...

3184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]