Reklama

I ty nie zostaniesz milionerem

I ty nie zostaniesz milionerem

05.07.2021
Czyta się kilka minut
Z

Ze Szwajcarii – państwa luksusowych zegarków, prywatnej bankowości i podatków, których wysokość najbogatsi mogą negocjować z lokalnymi władzami – napłynęły doprawdy krzepiące dane. W 2020 r., jak wynika z najnowszego raportu banku Credit Suisse, mieszkało w Polsce już 149 tys. osób z majątkiem wartym co najmniej milion dolarów. Do 2025 r. ich liczba ulegnie niemal podwojeniu do 295 tys. W równie zawrotnym tempie nie będzie przybywać milionerów w żadnym z krajów, włącznie z Chinami (skok o 92 proc.) oraz Indiami (81,8 proc.), które od lat przewodziły temu sześciocyfrowemu peletonowi.

Nim jednak otworzymy szampana i zaczniemy planować przyszłość jako rentierzy, wczytajmy się dokładniej w treść raportu, którego autorzy podkreślają, że Polacy będą bogacić się głównie za sprawą drożejących nieruchomości. Polska znajduje się wśród krajów, w których ich ceny poszybowały w minionym roku najbardziej w górę – aż o 11 proc. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się co najmniej przez kolejne cztery lata, windując w górę majątki tych, którzy już są właścicielami domów lub mieszkań. I jednocześnie pozbawi szans na własną hipotekę wiele osób, które się jej dotychczas nie dorobiły, pogłębiając jeszcze bardziej nierówności majątkowe.

Na pocieszenie pozostaje nam fakt, że więcej z nas zyska na tym, niż straci. Z danych Eurostatu za rok 2019 wynika, że w Polsce ok. 84 proc. populacji mieszka w domu lub mieszkaniu będącym ich własnością. To jeden z najwyższych takich wskaźników w Unii Europejskiej, choć warto zaznaczyć, że Eurostat do właścicieli nieruchomości zaliczył także dzieci oraz większość z ponad dwóch milionów pełnoletnich Polaków, którzy nadal mieszkają z rodzicami. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]