Reklama

I na cóż ten naród Europie?

I na cóż ten naród Europie?

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Parę lat temu Jára Cimrman miał szanse na zwycięstwo w plebiscycie na najpopularniejszego Czecha. Problem w tym, że Cimrman nigdy nie istniał.
Bar dla psów – wynalazek Cimrmana
W

Wyświetlane w polskich kinach "Butelki zwrotne" Zdeňka i Jana Svěráków w łagodnym, żartobliwym tonie opowiadają o starzejących się ludziach. Josef Tkaloun, nauczyciel na tyle stary, by nie móc już porozumieć się z najmłodszym pokoleniem uczniów, zaczyna pracę w supermarketowym okienku, do którego przynosi się butelki zwrotne. Wkrótce okienko to staje się miejscem spotkań i rozmów, poradnią psychologiczną, punktem informacji o promocjach i biurem matrymonialnym. Krótko mówiąc: w zautomatyzowanym supermarkecie staje się wyspą rzeczywistych, ludzkich relacji. Jeden z polskich portali reklamuje film hasłem: "Dzieło duetu, który nadał czeskim filmom nowe oblicze". Jeśli jednak szukamy prawdziwego "fenomenu Svěrák", znajdziemy go raczej w teatrze niż w filmie. Dokładniej: w praskim Teatrze Járy Cimrmana, założonym w połowie lat 60. przez Zdeňka Svěráka, Ladislava Smoljaka i ...

8625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]