Ładowanie...
Historia w "Tygodniku" #2 - Czarnobyl i atom
Historia w "Tygodniku" #2 - Czarnobyl i atom
Ale katastrofa czarnobylska miała także inne konsekwencje: na jakiś czas wstrzymała w niektórych krajach (także w Polsce) rozwój energetyki jądrowej. Dziś, w obliczu kłopotów z ropą i gazem oraz z związku z politycznymi zawirowaniami wokół tzw. bezpieczeństwa energetycznego, w Europie wraca debata, czy nie warto wrócić do energetyki jądrowej. O to spierają się na naszych łamach futurolog prof. Jeremy Rifkin i prof. Andrzej Hrynkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich specjalistów w tej dziedzinie.
A raczej nie tyle, czy wrócić - bo energetyka jądrowa jest obecna w Europie i świecie - tylko: czy ją rozwijać. Sprawa dotyczy także nas. Wszyscy nasi sąsiedzi mają elektrownie atomowe - pisze o tym Patrycja Bukalska - i nie tylko chcą z nich rezygnować, ale budują nowe. Nawet Niemcy, którzy kilka lat temu postanowili odejść od atomu, teraz zmieniają zdanie. A w Polsce? W rządowej strategii energetycznej jest zbudowanie do 2025 r. pierwszej naszej elektrowni atomowej.
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]