Reklama

Historia w centrum kampanii?

Historia w centrum kampanii?

27.04.2010
Czyta się kilka minut
W chwili, gdy ten numer "Tygodnika" będzie drukowany, marszałek Sejmu - pełniący obowiązki prezydenta - będzie miał jeszcze trzy dni (do 30 kwietnia) na decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o IPN. W chwili, gdy ten numer "Tygodnika" będzie czytany, decyzja Bronisława Komorowskiego będzie już pewnie znana. I niezależnie od tego, jaka będzie - czy marszałek ustawę podpisze (bądź już podpisał), czy też skieruje (skierował) ją do Trybunału Konstytucyjnego, jak uczyniłby zapewne zmarły prezydent Lech Kaczyński - jej polityczne konsekwencje będą wykraczać dalece poza spór o to, czy nowelizacja jest sensowna i jakie może mieć skutki dla funkcjonowania Instytutu. Od decyzji Komorowskiego zależeć może bowiem także i to, jak będzie wyglądać prezydencka kampania wyborcza.
N

Nowelizacja ustawy o IPN budzi wątpliwości - nie tylko z powodu stopnia uzależnienia przyszłego kierownictwa Instytutu od rządzącej większości, ale też z racji dziwnych mechanizmów zarządczych, które stwarza (szerzej pisałem o tym w komentarzu w "TP" 13/10). Jednak zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tej nowelizacji zgodziliby się chyba, że dla dobra IPN-u i dla dobra debaty o historii byłoby lepiej, aby jedno i drugie nie stało się przedmiotem prezydenckiej kampanii, siłą rzeczy traktowanym instrumentalnie i zgodnie z polaryzującą logiką. Byłoby lepiej także dlatego, że - mimo wszystkich różnic - w kwestii oceny okresu 1945--89 Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego więcej dotąd łączyło, niż dzieliło. Wolno sądzić, że w tej konkretnej kwestii wybór między Komorowskim a Kaczyńskim - to dla wielu wyborców żaden wybór.

Jeśli Bronisław Komorowski...

1476

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]