Reklama

Hezbollah – nie jedyny

Hezbollah – nie jedyny

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Prof. Benjamin R. Barber nie ma racji, gdy mówi w wywiadzie Małgorzaty Fugiel i Michała Kuźmińskiego ("TP" nr 53/06):  "Problem w Libanie polega nie na tym, że Hezbollah jest organizacją pozarządową, ale że jest jedyną organizacją pozarządową". W Libanie istnieje wiele organizacji pozarządowych, którym trudniej niż Hezbollahowi zdobyć fundusze na działalność, dlatego często działają one dzięki niezwykle ofiarnemu zaangażowaniu ich członków, o czym miałam okazję przekonać się podczas podróży studyjnej po Libanie zorganizowanej w grudniu 2006 r. przez "Pax Christi". Oto kilka organizacji, które wtedy poznałam. "Association Justice et Miséricorde" stara się zapewnić opiekę, od medycznej po prawną i psychologiczną, osadzonym w libańskich więzieniach; współtworzy ona sieć libańskich NGOsów "Comité de Coordination pour l'Action aupr?s des Prisonniers", pracujących w więzieniach (istnienie sieci jest samo w sobie dowodem na to, że istnieje więcej organizacji pozarządowych). "Association Libanaise pour les Droits Civils" zajmuje się edukacją ludności w zakresie praw człowieka, uczy rozwiązywania konfliktów bez uciekania się do przemocy, walczy o w pełni demokratyczny system polityczny w Libanie (obecny opiera się na podziale wyznaniowym) i zniesienie kary śmierci. Z kolei "Aidoun" powstała, by zająć się działalnością edukacyjną i kulturalną w obozach palestyńskich w Libanie, m.in. organizuje kursy komputerowe, internetowe, prowadzi przedszkole.
H

Hezbollah, jak widać, nie jest jedyną organizacją pozarządową w Libanie, nawet jeśli nadać jej to miano. Libańczycy traktują bowiem tę organizację zgodnie z jej nazwą - bardziej jako partię polityczną, choć niewątpliwie wiele z jej aktywności nosi charakter działalności pozarządowej.

AGATA SKOWRON-NALBORCZYK, Instytut Orientalistyczny UW

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]