Reklama

Herodiada

Herodiada

04.12.2005
Czyta się kilka minut
Św. Marek umieszcza perykopę o ścięciu Jana Chrzciciela między relacjami o wysłaniu Dwunastu i ich powrotem do Jezusa. Dygresja ta służy podstawowemu dla Ewangelii Markowej zagadnieniu rozpoznania - lub ściślej: niemożności rozpoznania, aż po Jego krzyż - kim jest Jezus.
J

Jedną z odpowiedzi, którą dają ludzie widzący dzieła Jezusa, jest: “To Jan Chrzciciel powstał z martwych..." (Mk 6, 14). Ta interpretacja, relacjonuje Marek, przekonuje Heroda Antypasa, tetrarchę Galilei, który wcześniej kazał ściąć Jana (Mk 6, 16). Autor najkrótszej z Ewangelii poświęca temu epizodowi najwięcej miejsca, wyraźnie przedstawiając stosunek władcy do proroka oraz Herodiady do jej córki (por. Mk 6, 14-29 z Mt 14,1-12; Łukasz jest jeszcze oszczędniejszy w słowach i nie wspomina w ogóle o udziale kobiet, por. Łk 9, 7-9).

Marek opisuje relację Heroda do Jana Chrzciciela w następujących słowach: “Herod bał się Jana, wiedząc, że jest on człowiekiem sprawiedliwym i świętym.

I chronił go. Kiedy go słuchał, bywał zakłopotany, ale słuchał go chętnie" (Mk 6, 20). Według Marka był to zatem stosunek zdecydowanie pozytywny, co zdumiewa...

4703

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]