Reklama

Héctor i trzydziestu trzech

Héctor i trzydziestu trzech

28.02.2016
Czyta się kilka minut
Gdy dotarła do nich pomoc, szybko przeszli od tego, co w ludziach najlepsze, do tego, co najgorsze – mówi Héctor Tobar, autor książki „Ciemność”. Historia chilijskich górników właśnie trafia do księgarń.
Kadr z filmu opowiadającego o wydarzeniach z 2010 roku. Fot. Materiały dystrybutora
C

Cały świat śledził wtedy ich historię. W sierpniu 2010 r. kopalnia San José koło Copiapó w Chile uwięziła na 69 dni 33 pracujących w niej górników. Akcja ratunkowa nie schodziła z czołówek mediów. Aż ich wydobyto, jednego po drugim, za pomocą spuszczanej 700 metrów w dół kapsuły. Gdy wyłaniał się z niej kolejny górnik, wznoszono okrzyk: „Chi-chi-chi! Le-le-le!”.

Świat dostał się do nich po 17 dniach od katastrofy, gdy za którąś próbą do podziemnego korytarza na samym dnie kopalni przebiło się wiertło. Przez wydrążony w ten sposób tunel do górników dotarły pożywienie, leki i nadzieja. Odtąd mieli też kontakt z rodzinami. Spuszczano im na dół nawet gazety. Dowiedzieli się z nich, że są sławni.

Wtedy zorientowali się, że ich historia jest warta niezłe pieniądze. Zawarli pakt: każdy zarobek, jaki z tego wyniknie, dzielą po równo. Kazali nawet ekipie ratunkowej zawołać...

11670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]