Reklama

Ładowanie...

Hańba i oczyszczenie

23.06.2002
Czyta się kilka minut
Zaaprobowany 15 czerwca przez amerykańskich biskupów dokument, określający „nową strategię postępowania wobec księży zamieszanych w przypadki pedofilii” (więcej pisze o nim Jarosław Makowski na str. 10), nie zadowoli krytyków Kościoła. Nagłośnione przez media przestępstwa duchownych doprowadziły do tego, że Papież jest „głęboko wstrząśnięty”, amerykańscy biskupi mówią o utracie wiarygodności Kościoła, „lud” domaga się surowego ukarania winnych. Amerykański Episkopat zgromadził się więc w Dallas, by niemal wyłącznie tej sprawie poświęcić swoje debaty.
M

Mało zorientowany czytelnik prasy może mniemać, że dopiero teraz, czyli w pierwszych miesiącach obecnego roku, problem wykroczeń seksualnych amerykańskiego kleru ujrzał światło dzienne. Tymczasem już w roku 1985 biskupi amerykańscy po przeprowadzeniu badań (na użytek wewnętrzny Kościoła) wiedzieli, że sytuacja jest poważna i podjęli pierwsze kroki w celu zaradzenia złu. W 1995 roku wydali dotyczący tej kwestii dokument „Iść w świetle”.

Jednym z czynników dopingujących władze kościelne do szukania rozwiązań były rosnące lawinowo roszczenia osób rzeczywiście lub rzekomo wykorzystanych przez duchowych. Pojawili się też adwokaci – specjaliści od prowadzenia tego rodzaju spraw. Wypłatą odszkodowań za krzywdy wyrządzone przez księży, czasem kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, sądy obciążały nie winowajców, ale ich diecezje lub wspólnoty zakonne. Chęć zapobieżeniu złu...

9220

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]