Reklama

Hańba i oczyszczenie

Hańba i oczyszczenie

23.06.2002
Czyta się kilka minut
Zaaprobowany 15 czerwca przez amerykańskich biskupów dokument, określający „nową strategię postępowania wobec księży zamieszanych w przypadki pedofilii” (więcej pisze o nim Jarosław Makowski na str. 10), nie zadowoli krytyków Kościoła. Nagłośnione przez media przestępstwa duchownych doprowadziły do tego, że Papież jest „głęboko wstrząśnięty”, amerykańscy biskupi mówią o utracie wiarygodności Kościoła, „lud” domaga się surowego ukarania winnych. Amerykański Episkopat zgromadził się więc w Dallas, by niemal wyłącznie tej sprawie poświęcić swoje debaty.
M

Mało zorientowany czytelnik prasy może mniemać, że dopiero teraz, czyli w pierwszych miesiącach obecnego roku, problem wykroczeń seksualnych amerykańskiego kleru ujrzał światło dzienne. Tymczasem już w roku 1985 biskupi amerykańscy po przeprowadzeniu badań (na użytek wewnętrzny Kościoła) wiedzieli, że sytuacja jest poważna i podjęli pierwsze kroki w celu zaradzenia złu. W 1995 roku wydali dotyczący tej kwestii dokument „Iść w świetle”.

Jednym z czynników dopingujących władze kościelne do szukania rozwiązań były rosnące lawinowo roszczenia osób rzeczywiście lub rzekomo wykorzystanych przez duchowych. Pojawili się też adwokaci – specjaliści od prowadzenia tego rodzaju spraw. Wypłatą odszkodowań za krzywdy wyrządzone przez księży, czasem kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat wcześniej, sądy obciążały nie winowajców, ale ich diecezje lub wspólnoty zakonne. Chęć zapobieżeniu złu...

9220

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]