Reklama

Gospodarka: w cieniu przeszłości

Gospodarka: w cieniu przeszłości

31.03.2014
Czyta się kilka minut
Działania Rosji, które doprowadziły do aneksji Krymu, były zaskoczeniem dla opinii publicznej i większości polityków zachodnich.
S

Sekretarz stanu USA John Kerry podkreślał, że w XXI w. nie ma miejsca na strategie militarne rodem z wieku XIX. Robert D. Kaplan zwrócił uwagę, że niesłusznie uwierzyliśmy w tryumf polityki globalnej, której celem jest tworzenie i umacnianie formacji ponadnarodowych. Atawistyczna walka o ziemię i surowce naturalne nigdy się nie skończyła. Powinniśmy się przygotować na jej nowe otwarcie.
Informacje o celach strategicznych Rosji pojawiły się przeszło rok temu, ale zostały zignorowane. Niesłusznie. W połowie lutego 2013 r. Walerij Gierasimow, szef sztabu generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, podczas konferencji zatytułowanej „Bezpieczeństwo militarne Rosji w XXI w.” przedstawił raport zwracający uwagę na niebezpieczeństwo grożące obywatelom rosyjskim w kraju i poza jego granicami, którego źródłem jest nasilająca się walka między światowymi potęgami o przestrzeń do życia...

2282

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]