Reklama

Gorzkie gody

Gorzkie gody

21.08.2005
Czyta się kilka minut
1

1. Opera chyba czekała na tę historię. Po histerycznej “Salome" (1905) Richarda Straussa, po obsesyjnym “Erwartung" (1924) Arnolda Schönberga na scenie musiało się znaleźć miejsce dla Katarzyny Izmajłowej z opowiadania Nikołaja Leskowa. Wcześniej pojawiła się na niej “Katia Kabanowa" (1921), którą Leoš Janaček odnalazł na kartach dramatu Aleksandra Ostrowskiego. Jej historia jest bliźniaczo podobna do tej, którą w czteroaktowej operze “Lady Makbet mceńskiego powiatu" opowiedzieli kompozytor Dymitr Szostakowicz i librecista Aleksander Preiss. Nie ma tylko zbrodni.

2. Katarzyna Izmajłowa wiedzie nudne i nijakie życie. Jest nieszczęśliwa w bezdzietnym małżeństwie. Nie może spać, każdy dzień wydaje jej się taki sam. Przed wyjazdem męża, kupca Zinowieja, jej teść Borys Izmajłow zmusza ją, by w obecności robotników złożyła...

13342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]