Reklama

Gorzka kołysanka

Gorzka kołysanka

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Czym jest przeklęty los emigranta opuszczającego rodzinne strony w poszukiwaniu pracy, wiemy doskonale. Znacznie rzadziej oko kamery zwraca się na tych, którzy zostają i, odliczając kolejne dni, czekają na powrót nieobecnych. Jeszcze rzadziej możemy zobaczyć, jak wygląda to oczekiwanie z perspektywy arabskiej Penelopy.
P

Pierwsze ujęcia filmowane są zza ślubnego welonu. Kobiecy punkt widzenia będzie obowiązywał w tym filmie już do końca. I nic dziwnego, bo "Uśpione dziecko" jest dziełem urodzonej w Maroku francuskiej reżyserki Yasmine Kassari, debiutującej właśnie na dużym ekranie. Pierwsza scena, przedstawiająca przygotowania do nocy poślubnej w ubogiej marokańskiej wiosce zagubionej gdzieś w górach Atlas, w subtelny sposób wprowadza nas w reguły tamtego świata.

Światy mężczyzn i kobiet stanowią dwie odrębne planety. Dzieci, niczym boscy posłańcy, kursują między nimi, dopóki wiek i obyczaj nie każą im zająć swego miejsca. Surowe warunki pasterskiego życia na nękanym przez susze nieurodzajnym skrawku ziemi utrwala jeszcze mocniej uświęcone przez wieki plemienne tradycje. Gdyby nie moment, kiedy w filmie widzimy kamerę wideo i bohaterki nagrywające pozdrowienia dla swych...

6318

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]