Reklama

Gorzka kołysanka

Gorzka kołysanka

03.01.2007
Czyta się kilka minut
Czym jest przeklęty los emigranta opuszczającego rodzinne strony w poszukiwaniu pracy, wiemy doskonale. Znacznie rzadziej oko kamery zwraca się na tych, którzy zostają i, odliczając kolejne dni, czekają na powrót nieobecnych. Jeszcze rzadziej możemy zobaczyć, jak wygląda to oczekiwanie z perspektywy arabskiej Penelopy.
P

Pierwsze ujęcia filmowane są zza ślubnego welonu. Kobiecy punkt widzenia będzie obowiązywał w tym filmie już do końca. I nic dziwnego, bo "Uśpione dziecko" jest dziełem urodzonej w Maroku francuskiej reżyserki Yasmine Kassari, debiutującej właśnie na dużym ekranie. Pierwsza scena, przedstawiająca przygotowania do nocy poślubnej w ubogiej marokańskiej wiosce zagubionej gdzieś w górach Atlas, w subtelny sposób wprowadza nas w reguły tamtego świata.

Światy mężczyzn i kobiet stanowią dwie odrębne planety. Dzieci, niczym boscy posłańcy, kursują między nimi, dopóki wiek i obyczaj nie każą im zająć swego miejsca. Surowe warunki pasterskiego życia na nękanym przez susze nieurodzajnym skrawku ziemi utrwala jeszcze mocniej uświęcone przez wieki plemienne tradycje. Gdyby nie moment, kiedy w filmie widzimy kamerę wideo i bohaterki nagrywające pozdrowienia dla swych...

6318

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]