Reklama

Ginący świat?

Ginący świat?

16.06.2009
Czyta się kilka minut
Irak to miejsce szczególne dla chrześcijaństwa. Dziś tamtejsi chrześcijanie, prześladowani przez muzułmańską większość, proszą Zachód o pomoc.
N

Na ziemi tworzącej dziś Irak toczyły się kiedyś burzliwe spory teologiczne, które doprowadziły do powstania mozaiki Kościołów. Dominują wspólnoty tradycji syryjskiej, które jako pierwsze przyjęły naukę Jezusa i do dziś mówią jego językiem, po aramejsku. Kościoły te przetrwały prześladowania, zachowując starożytną liturgię i pierwotnego ducha chrześcijaństwa.

Siła oświaty, nie oręża

Poza głównymi nurtami religii chrześcijańskiej pozostają one od V wieku. U źródeł rozłamu leżał spór o naturę Jezusa. Nestorianie (Asyryjski Kościół Wschodu) podkreślali jej dwoistość: boskość pochodzącą od Ojca, człowieczeństwo od Maryi. Ortodoksyjny Kościół Syryjski, zwany jakobickim, mówił o jednej naturze. Natura ludzka roztopiła się w boskości jak kropla wody w beczce wina. Historycy opowiadają, że spory te wstrząsały nie tylko...

5215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]