Reklama

Ładowanie...

Gdy mówimy: „od jutra...”

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Lubimy okrągłe daty, więc 1 stycznia bywa dla nas często otwarciem nowego etapu życia. Wiele obiecujemy: sobie i innym. Czy dotrzymujemy słowa?
T

To przejaw myślenia magicznego, bo przecież nie ma znaczenia moment, od którego zaczniemy. Nie lekceważmy symbolicznych dat, ale nie czekajmy na nie z postanowieniami. Najlepiej zacząć od zaraz, zanim zmęczy nas samo myślenie o ogromie zmian.

Moje badania wykazały, że dorośli chcą najczęściej: być milsi dla partnera czy partnerki, być lepszym człowiekiem, nauczyć się obcego języka, asertywności, a głównie odmawiania nieuzasadnionym roszczeniom, opanowania stresu, a także szeroko pojętej tolerancji. Chcą mniej pracować, mądrzej interesować się własnymi dziećmi, przestać palić papierosy lub marihuanę, skończyć z nadużywaniem alkoholu, przestać się stale odchudzać.

Niestety, zbyt często oszukują przy tym sami siebie. Deklaracje zmiany są na pokaz, żeby poczuć się lepiej, choćby przez chwilę.

Postanowienia a puste obietnice...

6312

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]