Ładowanie...
Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! [oglądaj transmisję]
Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! [oglądaj transmisję]
Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! Pisarka odebrała statuetkę oraz 30 tys zł i zaproszenie na rezydencję w Krakowie. Gratulujemy!
Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka, Dorota Kotas, Urszula Zajączkowska – to debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019 roku, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada. Nagrodę przyznają czytelniczki i czytelnicy wspólnie z kapitułą nagrody, a w tym roku wybrali Dorotę Kotas.
Pierwsza z nominowanych Dorota Brauntsch to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus. Jej debiutanckie Domy bezdomne wydane przez Dowody na Istnienie zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie. Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut książkowy wydany przez Dowody na Istnienie, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Książka została nominowana do wielu nagród, m.in. znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Barbara Klicka to poetka, dramaturżka, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej debiutancka powieść Zdrój. Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Za swoją debiutancką powieść Pustostany opublikowana przez Niebieską Studnię otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Ostatnia z nominowanych – Urszula Zajączkowska – to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, a także adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W 2019 nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej książka Patyki, badyle nominowana do Paszportu „Polityki” i wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „esej”.
Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę Ma być czysto (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę Po trochu (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019).
Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.
Galę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Zachęcamy do kupna cegiełki - włóknianej torby z reprodukcją obrazu Albina Talika - można ją kupić w tym miejscu →
„Tygodnik Powszechny” przygotował specjalną ofertę prenumeraty na Festiwal Conrada. Można się z nią zapoznać pod tym adresem → . Do każdej prenumeraty – prezent!
Organizatorami Festiwalu Conrada są Fundacja Tygodnika Powszechnego, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a partnerami strategicznymi „Tygodnik Powszechny” (od zawsze) oraz poral Allegro (od tego roku).
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]