Reklama

Ładowanie...

Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! [oglądaj transmisję]

Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! [oglądaj transmisję]

25.10.2020
Czyta się kilka minut
Zapraszamy na wydarzenie kończące tegoroczną, wirtualną i rekordową edycję Festiwalu Conrada. Dziś poznamy także zwycięzcę licytacji portretu Conrada, a wykłady mistrzowskie wygłoszą Elif Şafak i Andrzej Leder.
Nagroda Conrada 2020
Nagroda Conrada 2020
D

Dorota Kotas laureatką Nagrody Conrada 2020! Pisarka odebrała statuetkę oraz 30 tys zł i zaproszenie na rezydencję w Krakowie. Gratulujemy!

Dorota Brauntsch, Joanna Gierak-Onoszko, Barbara Klicka, Dorota Kotas, Urszula Zajączkowska – to debiutantki w dziedzinie prozy literackiej z 2019 roku, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada. Nagrodę przyznają czytelniczki i czytelnicy wspólnie z kapitułą nagrody, a w tym roku wybrali Dorotę Kotas. 

Pierwsza z nominowanych Dorota Brauntsch to absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Duńskiej Szkoły Mediów i Dziennikarstwa w Aarhus. Jej debiutanckie Domy bezdomne wydane przez Dowody na Istnienie zostały nominowane w konkursie na najlepszą książkę reporterską 2019 roku na V Festiwalu Reportażu w Lublinie. Joanna Gierak-Onoszko jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. 27 śmierci Toby’ego Obeda to jej debiut książkowy wydany przez Dowody na Istnienie, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Książka została nominowana do wielu nagród, m.in. znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Barbara Klicka to poetka, dramaturżka, scenarzystka, animatorka kultury i redaktorka. W 2019 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się jej debiutancka powieść Zdrój. Dorota Kotas studiowała socjologię stosowaną oraz antropologię społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła także specjalizację z animacji kultury w Instytucie Kultury Polskiej UW. Za swoją debiutancką powieść Pustostany opublikowana przez Niebieską Studnię otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia. Ostatnia z nominowanych – Urszula Zajączkowska – to poetka, botaniczka, artystka wizualna i muzyk, a także adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. W 2019 nakładem Wydawnictwa Marginesy ukazała się jej książka Patyki, badyle nominowana do Paszportu „Polityki” i wyróżniona Nagrodą Literacką Gdynia w kategorii „esej”.

Dotychczasowe laureatki Nagrody Conrada to: Liliana Hermetz za książkę Alicyjka (Nisza 2015), Żanna Słoniowska za książkę Dom z witrażem (Znak Literanova 2016), Anna Cieplak za książkę Ma być czysto (Krytyka Polityczna 2017), Weronika Gogola za książkę Po trochu (Książkowe Klimaty 2018) i Olga Hund za książkę Psy ras drobnych (Korporacja Ha!art 2019).

Nagroda Conrada jest częścią miejskiego programu wsparcia debiutów Krakowa Miasta Literatury UNESCO i stanowi wspólne przedsięwzięcie Miasta Krakowa, KBF, Instytutu Książki oraz Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Galę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

 

Cegiełki z reprodukcją obrazu „Joseph Conrad” Albina Talika

Zachęcamy do kupna cegiełki - włóknianej torby z reprodukcją obrazu Albina Talika - można ją kupić w tym miejscu →

„Tygodnik Powszechny” przygotował specjalną ofertę prenumeraty na Festiwal Conrada. Można się z nią zapoznać pod tym adresem → . Do każdej prenumeraty – prezent!

Organizatorami Festiwalu Conrada są Fundacja Tygodnika Powszechnego, Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe, a partnerami strategicznymi „Tygodnik Powszechny” (od zawsze) oraz poral Allegro (od tego roku).

Organizatorzy i partnerzy Conrad Festival 2020
Organizatorzy i partnerzy Conrad Festival 2020

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]