Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Nagroda Conrada wręczona!

Nagroda Conrada wręczona!

31.10.2016
Czyta się kilka minut
„W określeniu »prozaiczne życie« proza niesłusznie jest deprecjonowana. Nie tylko poezja nadaje naszemu życiu blasku – proza często jest tu równie ważna, może nawet ważniejsza” – mówił Michał Paweł Markowski, przewodniczący kapituły Nagrody Conrada.
Gala Nagrody Conrada, Kraków, 30 października 2016 r. / fot. Wojciech Wandzel
Gala Nagrody Conrada, Kraków, 30 października 2016 r. / fot. Wojciech Wandzel
O

Ostatnim punktem programu tegorocznej edycji Festiwalu Conrada była Gala Nagrody Conrada, prowadzona przez Grzegorza Jankowicza. W pierwszej części spotkania Géza Röhrig wygłosił krótki wykład na temat wolności i kondycji postsekularnego świata. Jego zdaniem dziś, jak może nigdy wcześniej, istnieje w nas olbrzymia potrzeba transcendencji, której nie da się zastąpić żadnymi odpowiednikami serwowanymi nam przez nihilistyczną kulturę postmodernizmu.

Po tym mocnym wystąpieniu przeszedł czas na nagrody. Podczas gali, oprócz Nagrody Conrada, został wręczone dwa inne wyróżnienia. Pierwszym z nich była obecna od wielu lata na Festiwalu nagroda Lista Goncourtów: polski wybór. Tegorocznym laureatem został Gaël Faye za powieść „Petit pays”. Drugim wyróżnieniem, była nagroda przyznana w tym roku po raz pierwszy, czyli uhonorowanie najlepszego tłumacza i najlepszego prowadzącego spotkania w tegorocznej edycji Festiwalu. To chyba pierwsza taka nagroda w Polsce – niezwykle ważna, gdyż doceniająca pracę tych osób, bez których życie literackie nie byłoby możliwe. Najlepszą tłumaczką została Anna Butryn, która była autorką przekładu konsekutywnego czwartkowej rozmowy Gézy Röhriga i Grzegorza Jankowicza. Z kolei najlepszym prowadzącym spotkanie został Piotr Sommer, który moderował sobotnie wydarzenie-niespodziankę na cześć Marka Bieńczyka.

Na końcu poznaliśmy tegoroczną laureatkę Nagrody Conrada – została nią Żanna Słoniowska, autorka książki „Dom z witrażem” (pozostałymi nominowanymi byli Piotr Adamik, Magdalena Kicińska, Weronika Murek i Tomasz Wiśniewski). W laudacji Michał Paweł Markowski, przewodniczący kapituły Nagrody powiedział: „W określeniu »prozaiczne życie« proza niesłusznie jest deprecjonowana. Nie tylko poezja nadaje naszemu życiu blasku – proza często jest tu równie ważna, może nawet ważniejsza”.

Z kolei laureatka, dziękując za wyróżnienie, mówiła o olbrzymim wysiłku, jaki musiała włożyć w napisanie tej książki. Jak widać – było warto. 


Czytaj wszystkie relacje z Festiwalu Conrada i teksty z festiwalowych dodatków na powszech.net/conrad2016 »

 

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]