Reklama

Francja: bunt młodzieży

Francja: bunt młodzieży

03.04.2006
Czyta się kilka minut
Opóźniająca się wiosna i deszcze nie przeszkadzają milionom Francuzów w demonstrowaniu przeciw projektowi rządu Dominique'a de Villepina, wprowadzającemu tzw. "umowę o pierwszą pracę (Contrat premiere embauche).
P

Protesty podjęli studenci, do których dołączyli licealiści - grupa coraz bardziej upolityczniona i zorganizowana. O co właściwie chodzi młodzieży? Dlaczego odwraca się od propozycji, która - wedle rządowego uzasadnienia - nie jest wcale modyfikacją kodeksu pracy (choć zdaniem niektórych specjalistów jest to krok w tę właśnie stronę) i miała stanowić alternatywę dla stażów i kontraktów krótkoterminowych, na które skazani są obecnie absolwenci uniwersytetów?

Otóż zdaniem aż dwóch trzecich ankietowanych Francuzów, "umowa o pierwszą pracę" nie jest szczęśliwym rozwiązaniem. Mimo że ma być podpisywana "na stałe", przewiduje wyjątkowo długi, dwuletni okres próbny z możliwością zwolnienia pracownika bez podania przyczyny. Kontrakt ten, przewidziany dla młodzieży poniżej 26 lat, skazuje tych, których miałby dotyczyć, na status pracownika "jednorazowego", do...

2011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]