Reklama

Firma obywatelska

Firma obywatelska

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Uzawodowienie armii nie wiąże się tylko z wielkością sił zbrojnych, ich strukturą i kosztami zniesienia poboru, lecz przede wszystkim z sensem ich istnienia oraz rolą w państwie.
P

Pokojowe odzyskanie niepodległości i wzrost bezpieczeństwa Polski pozbawiło armię jej tradycyjnego znaczenia w życiu państwa i społeczeństwa. Polska po 1989 r. nie miała więc ambicji militarnych, a jedynie tradycje. I ogromny problem: co zrobić z armią, która nie ma wroga? Jak zerwać z komunistycznym dziedzictwem sił zbrojnych a zarazem zapewnić ciągłość ich funkcjonowania? Odpowiedzi były dwie, obie niezadowalające.

Fasada i tyły

Pierwsza akcentowała rolę armii w kształtowaniu postaw patriotycznych, traktując sferę wojskowości jako jeden z ostatnich bastionów tradycyjnie pojmowanej suwerenności państwa. Siły zbrojne miały także stać na straży bezpieczeństwa Polski na wypadek załamania się eksperymentu demokratycznego za wschodnią granicą. Ta wizja armii nie stała się niestety motorem głębokiej reformy, lecz narzędziem...

8129

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]