Reklama

Film głęboko niemoralny

Film głęboko niemoralny

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Film Paola Sorrentino rzeczywiście jest genialną przypowieścią o deprawacji aparatu państwowego. Mnie zachwycił i przeraził.
Z

Zachwycił jako arcydzieło kinematografii. Przeraził, bo uważam, że nie wolno budować takich przypowieści, umieszczając w ich centrum nie "pewnego polityka", ale żywego człowieka, z krwi i kości. Giulio Andreotti w kreacji Toniego Servillo jawi się jak postać z "Casa dei vampiri". W tym filmie Andreotti nie jest postacią tragiczną ani dramatyczną, on po prostu jest potworem.

Pomieszanie historycznych wydarzeń z ludową fantazją działa na wyobraźnię i przenika sferę poznawczą tak bardzo, że po obejrzeniu "Boskiego" trudno tego człowieka postrzegać inaczej. Grozę potęguje wymiar religijny. Żarliwa pobożność sztandarowej postaci włoskiej chadecji w filmie doskonale się komponuje z cynizmem, brudnymi rozgrywkami, mordowaniem ludzi.

Czy wolno tak pokazywać człowieka, który, owszem, w przekonaniu wielu ludzi jest takim monstrum, jednak mimo latami...

1277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]