Reklama

Film głęboko niemoralny

Film głęboko niemoralny

15.09.2009
Czyta się kilka minut
Film Paola Sorrentino rzeczywiście jest genialną przypowieścią o deprawacji aparatu państwowego. Mnie zachwycił i przeraził.
Z

Zachwycił jako arcydzieło kinematografii. Przeraził, bo uważam, że nie wolno budować takich przypowieści, umieszczając w ich centrum nie "pewnego polityka", ale żywego człowieka, z krwi i kości. Giulio Andreotti w kreacji Toniego Servillo jawi się jak postać z "Casa dei vampiri". W tym filmie Andreotti nie jest postacią tragiczną ani dramatyczną, on po prostu jest potworem.

Pomieszanie historycznych wydarzeń z ludową fantazją działa na wyobraźnię i przenika sferę poznawczą tak bardzo, że po obejrzeniu "Boskiego" trudno tego człowieka postrzegać inaczej. Grozę potęguje wymiar religijny. Żarliwa pobożność sztandarowej postaci włoskiej chadecji w filmie doskonale się komponuje z cynizmem, brudnymi rozgrywkami, mordowaniem ludzi.

Czy wolno tak pokazywać człowieka, który, owszem, w przekonaniu wielu ludzi jest takim monstrum, jednak mimo latami...

1277

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]