Reklama

Ładowanie...

O duszy

05.06.2006
Czyta się kilka minut
"Anatomia duszy zaświadcza o polskim wariancie zjawiska, które na przykładzie Wielkiej Brytanii z rozpaczliwą trafnością rozpoznał John Gray: "kult, jaki rozwinął się wokół śmierci księżnej Diany, sugeruje, że podczas gdy kraj jest z całą pewnością postchrześcijański, nie stał się bynajmniej świecki. Religia tradycyjna jest w odwrocie, ale racjonalność bynajmniej jej nie zastąpiła. W społeczeństwie nowoczesnym kwitną ciemne kulty i millenaryzmy.
Hieronim Bosch "Śmierć i skąpiec", 1490 r/
J

Jak wyjaśnić, że ktoś, kto zabiera się do pisania tekstu o rozprawie Dariusza Czai "Anatomia duszy", rozprawie o zawinionym przez naukę złym stanie duszy współczesnej, bierze z półki przypadkową książkę psychologiczną, otwiera ją na chybił trafił i czyta: "Racjonalna część umysłu wie, że życie nie ma, oczywiście, sensu, że nie istnieje coś takiego jak dusza, że ludzie nie zajmują w przyrodzie uprzywilejowanego miejsca, ale czy można żyć z przekonaniem, że życie jest bezsensowne?".

Prawda pokolenia

Teza jak teza, chodzi o to, jak na nią trafiliśmy. Co tu właściwie zaszło: zbieg okoliczności, Jungowska "synchroniczność akauzalna"? Dało o sobie znać "pole morfogenetetyczne" Ruperta Shaldrake'a? Przemówiła za sobą dotknięta do żywego "dusza zbiorowa" Berta Hellingera? A może po prostu, jak twierdzi Czaja, niewiara w duszę jest tak...

14397

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]