Reklama

"Ewangelia pracy"

"Ewangelia pracy"

03.07.2005
Czyta się kilka minut
Okoliczności ogłoszenia encykliki Laborem exercens są dramatyczne: miała być opublikowana 15 maja 1981 r., jednak dwa dni wcześniej Papieża raniono w zamachu. Ostatecznie encyklikę ogłoszono 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża. W Polsce trwała bezkrwawa rewolucja Solidarności, właściwie - bezkrwawe powstanie. Nastał kryzys grudnia 1980 r., następnie marca 1981 r. Zaś przed samym ogłoszeniem encykliki odbył się I Zjazd Solidarności w Gdańsku, z kazaniami ks. Józefa Tischnera, zgodnymi w treści z Laborem exercens. Oczywiście to tylko - może: aż - kontekst, bo encyklika adresowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli. Jednak dla Papieża, myślącego o pracy jako o zadaniu stawianym przez Boga, ów kontekst na pewno był istotny.
T

To pierwsza ze społecznych encyklik Jana Pawła II. Czytamy w niej: “Z pracy swojej ma człowiek pożywać chleb codzienny i poprzez pracę ma się przyczyniać do ciągłego rozwoju nauki i techniki, a zwłaszcza do nieustannego podnoszenia poziomu kulturalnego i moralnego społeczeństwa". Po tym stwierdzeniu pada uzasadnienie: jesteśmy stworzeni “na obraz i podobieństwo Boga Samego".

Dla Polaków w 2005 r. praca to trudny temat. Z wieloma osobami próbowałem porozmawiać o tym, jak obecnie rozumie się pracę. Co ciekawe, niektórzy mówili, że praca jest... karą za grzech pierworodny. A przecież Biblia, a za nią Papież, mówią wyraźnie: “czyńcie sobie ziemię poddaną" - to nakaz, który otrzymaliśmy; powołanie, które dano człowiekowi wtedy, kiedy jeszcze nie zerwał przymierza.

Człowiek jest ustanowiony, by czynić sobie ziemię poddaną: “od początku powołany do...

7805

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]