Reklama

Europejski kryzys i polskie wybory

Europejski kryzys i polskie wybory

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Wartość i uroda Unii to unikalny, niepowtarzalny porządek międzynarodowy osadzony na fundamencie wspólnych standardów i polityk. Tak jest, lecz tak być nie musi, bo nie ma żadnej siły wyższej, która miałaby utrzymywać bez końca ten stan. Historia nie rozwija się linearnie, zdarzają się w jej biegu okresy regresu. Europa właśnie takie załamanie przeżywa.
T

To był zupełnie niezły traktat. Owszem, obszerny (choć np. ustawa o szkolnictwie wyższym jest niewiele mniejsza) i niezręcznie zredagowany. Tak jest zawsze, jeśli chce się pomieścić zbyt wiele w jednym dokumencie. Jednak wbrew obiegowym opiniom Traktat Konstytucyjny dla Europy został napisany i wynegocjowany w toku najbardziej demokratycznej procedury w historii. Z bezprecedensowym zaangażowaniem czynnika pozarządowego - nie tylko szerokiego konwentu, ale również przez aktywność w procesie negocjacji niespotykanej wcześniej liczby organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Czyli przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego państw europejskich. Co więcej, jak nigdy dotąd pracom nad traktatem towarzyszyły media. Należy to przypomnieć, aby nie dać się zwieść propagandzie głoszącej, że jakieś elity przygotowały coś poza wiedzą społeczeństw.

To był dobry traktat,...

9984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]