Reklama

Europejski kryzys i polskie wybory

Europejski kryzys i polskie wybory

09.10.2005
Czyta się kilka minut
Wartość i uroda Unii to unikalny, niepowtarzalny porządek międzynarodowy osadzony na fundamencie wspólnych standardów i polityk. Tak jest, lecz tak być nie musi, bo nie ma żadnej siły wyższej, która miałaby utrzymywać bez końca ten stan. Historia nie rozwija się linearnie, zdarzają się w jej biegu okresy regresu. Europa właśnie takie załamanie przeżywa.
T

To był zupełnie niezły traktat. Owszem, obszerny (choć np. ustawa o szkolnictwie wyższym jest niewiele mniejsza) i niezręcznie zredagowany. Tak jest zawsze, jeśli chce się pomieścić zbyt wiele w jednym dokumencie. Jednak wbrew obiegowym opiniom Traktat Konstytucyjny dla Europy został napisany i wynegocjowany w toku najbardziej demokratycznej procedury w historii. Z bezprecedensowym zaangażowaniem czynnika pozarządowego - nie tylko szerokiego konwentu, ale również przez aktywność w procesie negocjacji niespotykanej wcześniej liczby organizacji i stowarzyszeń pozarządowych. Czyli przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego państw europejskich. Co więcej, jak nigdy dotąd pracom nad traktatem towarzyszyły media. Należy to przypomnieć, aby nie dać się zwieść propagandzie głoszącej, że jakieś elity przygotowały coś poza wiedzą społeczeństw.

To był dobry traktat,...

9984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]