Reklama

Europa w Warszawie

Europa w Warszawie

13.12.2006
Czyta się kilka minut
Miło było patrzeć, jak elegancko Sophie Marceau i Maciej Stuhr prowadzą galę Europejskich Nagród Filmowych, a na scenę wychodzą gwiazdy - Almodóvar i Loach, Cruz i Delpy. Fantastycznie, gdyby nie to, że w konkurencji nagród polskie filmy praktycznie się w tym roku nie liczyły.
-

---ramka 477356|prawo|1---Cytatem najczęściej powtarzanym podczas święta Europejskich Nagród Filmowych, które odbyło się od 1 do 3 grudnia, było zdanie wygłoszone przez Krzysztofa Kieślowskiego w 1988 roku w Berlinie, kiedy Nagrody - nazywane jeszcze wtedy Felixami - wręczano po raz pierwszy i "Krótki film o zabijaniu" wybrany został pierwszym Europejskim Filmem Roku. Cytat ten był teraz na rozmaite sposoby poprawiany i ulepszany w licznych przemówieniach, a Kieślowski powiedział po prostu: "Mam nadzieję, że Polska jest w Europie"; wtedy było to zdanie wystarczająco prowokacyjnie wieloznaczne. Minęło osiemnaście lat i oto dziewiętnasta ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Warszawie - po raz pierwszy w stolicy nowego członka Unii.

Nie przyszło to łatwo; zabiegaliśmy o ten zaszczyt od jedenastu lat, jak podkreślał Stefan Laudyn, szef Warszawskiego...

7512

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]