Reklama

Epoka Miłosza

Epoka Miłosza

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Nieobjęte, potężne dzieło Czesława Miłosza zostanie z nami. Jego książki "będą na półkach". Dołączą do tomów Mickiewicza. Wprowadzą literaturę polską w świat przyszłości.
D

Dziś, w dniu Jego śmierci, za wcześnie na analizy i oceny. Żegnam w Nim wyjątkowego człowieka.

Był u początków "Zeszytów Literackich". Chciał, żeby to pismo powstało. Uważał, że jest potrzebne. Od pierwszej zachęty udzielonej w roku 1982 w domu Konstantego Jeleńskiego stale znajdowałam w nim oparcie. Obdarowywał nas swoimi wierszami. Okazywał swoją przyjaźń we wszystkich zmiennych kolejach losu; w Paryżu i w Polsce.

Nie chodziło o osobistą sympatię, choć mieliśmy szczęście jej zaznawać. Był wielkim panem na gospodarstwie polskiej literatury. Czuł się za nią odpowiedzialny i skrupulatnie zarządzał jej sprawami. Ta bezinteresowna służba kulturze polskiej i poczuwanie się do obowiązku wobec niej cechowała największych jej przedstawicieli.

W wierszach Miłosza znajdowałam wsparcie w wielu trudnych i wielu pięknych momentach życia. To się nie zmieni. Przepełnia mnie uczucie wdzięczności, że było mi dane żyć w “epoce Miłosza". Stworzył nasz świat i dał nam instrumenty do jego rozumienia i odczuwania.

Barbara Toruńczyk jest redaktorem naczelnym "Zeszytów Literackich".

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]