Reklama

Epoka Miłosza

Epoka Miłosza

22.08.2004
Czyta się kilka minut
Nieobjęte, potężne dzieło Czesława Miłosza zostanie z nami. Jego książki "będą na półkach". Dołączą do tomów Mickiewicza. Wprowadzą literaturę polską w świat przyszłości.
D

Dziś, w dniu Jego śmierci, za wcześnie na analizy i oceny. Żegnam w Nim wyjątkowego człowieka.

Był u początków "Zeszytów Literackich". Chciał, żeby to pismo powstało. Uważał, że jest potrzebne. Od pierwszej zachęty udzielonej w roku 1982 w domu Konstantego Jeleńskiego stale znajdowałam w nim oparcie. Obdarowywał nas swoimi wierszami. Okazywał swoją przyjaźń we wszystkich zmiennych kolejach losu; w Paryżu i w Polsce.

Nie chodziło o osobistą sympatię, choć mieliśmy szczęście jej zaznawać. Był wielkim panem na gospodarstwie polskiej literatury. Czuł się za nią odpowiedzialny i skrupulatnie zarządzał jej sprawami. Ta bezinteresowna służba kulturze polskiej i poczuwanie się do obowiązku wobec niej cechowała największych jej przedstawicieli.

W wierszach Miłosza znajdowałam wsparcie w wielu trudnych i wielu pięknych momentach życia. To się nie zmieni. Przepełnia mnie uczucie wdzięczności, że było mi dane żyć w “epoce Miłosza". Stworzył nasz świat i dał nam instrumenty do jego rozumienia i odczuwania.

Barbara Toruńczyk jest redaktorem naczelnym "Zeszytów Literackich".

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]