Episkopat o ewolucji

27.11.2006

Czyta się kilka minut

Ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Bożym - podkreśliła Rada Naukowa Episkopatu. Dokument "Kościół wobec ewolucji" należy uznać za reakcję na wypowiedzi eurodeputowanego Macieja Giertycha i wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, którzy kwestionowali teorię Darwina. Rada Naukowa Episkopatu odrzuciła zarówno materialistyczny ewolucjonizm, jak i fideistyczny kreacjonizm. Skrytykowała tych, którzy "interpretują dosłownie biblijne opowiadanie o stworzeniu świata" i chcą wykreślić nauczanie o ewolucji z programów szkolnych. Przypomniała przy tym, że "w nauce idzie o to, aby czytać z księgi stworzenia; że Bóg dał nam rozum, abyśmy potrafili odcyfrować tę księgę".

W oświadczeniu podpisanym przez przewodniczącego Rady, bp. Stanisława Wielgusa, znalazły się papieskie wypowiedzi, począwszy od Piusa XII, o ewolucjonizmie. Pojawiło się m.in. stwierdzenie Jana Pawła II, że "teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą". Jednocześnie należy - czytamy w dokumencie - pamiętać, że w ujęciu chrześcijańskim "nasz świat nie znajduje się w szponach ślepych sił, nie jest chaosem ani ofiarą brutalnych determinizmów. Ewolucja wiedzie ku pojawieniu się człowieka jako istoty wolnej, odpowiedzialnej i świadomej. Ale sama z siebie tego progu nie pokonuje. W celu powołania do życia człowieka Bóg mógł posłużyć się jakąś istotą przygotowaną na planie cielesnym przez miliony lat ewolucji i tchnąć w nią duszę - na swój obraz i podobieństwo. Oznacza to, że dla chrześcijan ewolucja pozostaje w harmonii z wielkim planem Boga, którego cel stanowi powołanie człowieka do najwyższej godności obrazu Jego Syna jednorodzonego, umarłego i zmartwychwstałego".

Na zakończenie Rada umieściła cytat z homilii Benedykta XVI na inaugurację jego pontyfikatu: "Nie jesteśmy przypadkowym i pozbawionym znaczenia produktem ewolucji. Każdy z nas jest owocem zamysłu Bożego. Każdy z nas jest chciany, każdy miłowany, każdy niezbędny".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2006