Reklama

Elektryfikacja i kino

Elektryfikacja i kino

15.06.2015
Czyta się kilka minut
Lenin głosił, że kluczami do drzwi władzy są elektryfikacja i kino.
O

Otóż z drobnymi modyfikacjami koncepcja ta utrzymała się na topie koncepcji słusznych bardzo długo po tym, jak człowiek ów został gruntownie zabalsamowany i wystawiony na widok publiczny. Elektryfikacja to wedle dzisiejszych wokabularzy zdolność do reformowania i modernizowania, a kino to po prostu telewizja publiczna. Z drobnostek koniecznych wypada jeszcze dodać opanowanie aparatu dającego możność „sterowania nawą państwa”, jak mawia urzędujący prezydent. Wszystko to jest już nieco nieaktualne i na owym zdezaktualizowaniu się skupmy.
Po pierwsze, reformy i modernizowanie są terminami, które zgodnie wywołują zwierzęcy lęk zarówno u rządzących, jak i u rządzonych. Dlaczego rządzący boją się reform, wiemy. Są to – a jest to reguła – ludzie bardzo mało pomysłowi. Ludzie pomysłowi w nawach państwowych nie siedzą. Były nasz premier o reformowaniu miał bardzo niedobre zdanie, którym...

4057

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]