Reklama

Ładowanie...

Elektryfikacja i kino

15.06.2015
Czyta się kilka minut
Lenin głosił, że kluczami do drzwi władzy są elektryfikacja i kino.
O

Otóż z drobnymi modyfikacjami koncepcja ta utrzymała się na topie koncepcji słusznych bardzo długo po tym, jak człowiek ów został gruntownie zabalsamowany i wystawiony na widok publiczny. Elektryfikacja to wedle dzisiejszych wokabularzy zdolność do reformowania i modernizowania, a kino to po prostu telewizja publiczna. Z drobnostek koniecznych wypada jeszcze dodać opanowanie aparatu dającego możność „sterowania nawą państwa”, jak mawia urzędujący prezydent. Wszystko to jest już nieco nieaktualne i na owym zdezaktualizowaniu się skupmy.
Po pierwsze, reformy i modernizowanie są terminami, które zgodnie wywołują zwierzęcy lęk zarówno u rządzących, jak i u rządzonych. Dlaczego rządzący boją się reform, wiemy. Są to – a jest to reguła – ludzie bardzo mało pomysłowi. Ludzie pomysłowi w nawach państwowych nie siedzą. Były nasz premier o reformowaniu miał bardzo niedobre zdanie, którym...

4057

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]