Reklama

Elegia na odejście

Elegia na odejście

07.06.2011
Czyta się kilka minut
Lars von Trier z histeryka stał się melancholikiem i tę zmianę widać w jego najnowszym filmie. Jeśli nie z korzyścią dla twórcy, to na pewno dla jego dzieła.
K

Katastroficzna prognoza wyrażona niczym akt strzelisty? - Lars von Trier na szczęście zdążył przyzwyczaić nas do tak karkołomnych figur. "Melancholia", obraz apokalipsy dokonanej, to seans (auto)terapeutyczny, będący summą fobii duńskiego reżysera, a zarazem "piosenka o końcu świata", odśpiewana głosem ustawionym iście operowo.

Gęba prowokatora

Po skandalu wywołanym przez duńskiego reżysera na ostatnim festiwalu w Cannes, kiedy zaplątując się w autobiograficzną legendę, naraził się na oskarżenie o antysemityzm, łatwo będzie oskarżyć go o nieczyste intencje. Po rozbuchanym "Antychryście" (2009), w którym nie bardzo było wiadomo, czy reżyser śni razem z widzem, czy z niego kpi, teraz jeszcze łatwiej przypiąć mu łatkę hochsztaplera, bezwstydnie manipulującego emocjami, celebrującego ekranowe efekciarstwo. Tymczasem von...

7962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]