Ekumenista w dialogu
Dialog między prawosławiem a katolicyzmem, dialog między chrześcijaństwem a judaizmem i islamem to obowiązkowe elementy współczesności dla wiary chrześcijańskiej. Przeżywa wzloty i upadki, a mimo wysiłków, jedność chrześcijan wciąż nie zbliża się do osiągnięcia pełni.
Co tak naprawdę nas oddala od siebie? Olivier Clément, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, przez ponad 50 lat zmagał się z tym pytaniem. Nazywano go "słońcem" prawosławia. Przez 30 lat - ateista i wyznawca marksizmu. Przez kolejnych 57 - oddany chrześcijanin.
Do grona najbliższych Clémentowi osób należeli Patriarcha Konstantynopola Atenagoras, Jan Paweł II czy brat Roger z Taizé. Więzy przyjaźni, bardziej niż ekumenizm na poziomie oficjalnego dyskursu teologicznego, były dla niego podstawą dialogu międzywyznaniowego. Promował dialog "otwarty, gdzie nikt nie dominuje...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
298,80 zł 99 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]