Reklama

Dzień poznawania judaizmu

Dzień poznawania judaizmu

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Ze zdziwieniem przeczytałem tekst Stanisława Krajewskiego pt. „Dzień przezwyciężania judaizmu?” („TP” nr 4/03). Autor, zajęty w trakcie mojego referatu tłumaczeniem go na język angielski rabinowi Davidowi Rosenowi, najwyraźniej nie zrozumiał najważniejszej tezy.
G

Gdy w listopadzie zostałem poproszony przez organizatorów Dnia Judaizmu (Białystok, 16 stycznia 2003) o wygłoszenie opartego na Nowym Testamencie odczytu na temat miłosierdzia Bożego w stosunku do żydów, bardzo się ucieszyłem. Wiele do myślenia dała mi bowiem dyskusja z rabinem Cohenem z Hajfy w czasie poprzedniego Dnia Judaizmu, obchodzonego wLublinie. Uczyłem się od rabina patrzenia na Mękę Izraela (i innych narodów) w XX w. przez pryzmat słów proroka Zachariasza, a zwłaszcza biblijnego opowiadania o Abrahamie i Izaaku. Ucieszyłem się też, że w tym roku o przymierzu i miłosierdziu Boga względem swego ludu będzie mówił inny rabin - David Rosen z Jerozolimy.

W cieniu starych idei
Gdy wyjeżdżałem do Białegostoku, rzucił mi się w oczy tekst kolejnego rabina i filozofa - Abrahama J. Heschela. W książce „Człowiek nie jest sam” (Znak 2001), pisze on: „...

13180

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]