Reklama

Dyskretny urok chłodu

Dyskretny urok chłodu

03.09.2019
Czyta się kilka minut
Rezygnują z ornamentu i wizualnego przepychu, pogardzają chwilowymi modami. To ma być design odarty z ego. Ma służyć demokratycznej społeczności. Która go odrzuci.
Iwao Yamawaki, "Atak na Bauhaus", kolaż opublikowany w Japonii w 1932 r., jeszcze przed zamknięciem Bauhausu. IWAO YAMAWAKI
W

W czasach Republiki Weimarskiej ofiarą uniwersalnych mechanizmów wykluczania odmienności padli twórcy, studenci i idee obchodzącego właśnie stulecie Bauhausu. Za symboliczny koniec słynnej szkoły wzornictwa, architektury i rzemiosła, działającej w latach 1919-33 w Weimarze, Dessau i Berlinie, uznać można pracę Iwao Yamawakiego – jednego z kilkorga uczniów, którzy do ówczesnej mekki projektowania przyjechali aż z Japonii.

Na jego kolażu z 1932 r. „Der Schlag gegen das Bauhaus” („Atak na Bauhaus”) widać dobrze znane z niedalekiej przyszłości motywy – zwarte w równym szyku brunatne bojówki, ludzi leżących głową do ziemi oraz kilkoro krzyczących studentów, nad którymi góruje umundurowany oficer ze swastyką na ramieniu.

Żołnierze nie bez powodu kroczą po zdekonstruowanym budynku uczelni w Dessau – obok idei szerzonych przez Bauhaus również kształt jego siedziby był dla...

17168

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]