Reklama

Dyktatura dyktafonów

Dyktatura dyktafonów

22.08.2007
Czyta się kilka minut
Smutnym symbolem samej istoty polityki IV Rzeczypospolitej stał się kieszonkowy magnetofon. Nagle przed społeczeństwem odsłoniła się kurtyna iokazało się, że na tak zwanej scenie politycznej, na szczytach władzy, wszyscy wszystkich potajemnie nagrywają.
W

W normalnych warunkach to pożyteczne urządzenie ma dwa zastosowania. Nagrywa się własne ulotne myśli, pomysły, teksty do późniejszego zapisania. Albo nagrywa się innych, ale jawnie: za ich domniemaną lub wyraźną zgodą. Studenci pytają mnie przed wykładem, czy mogą nagrywać, dziennikarz kładzie magnetofon na stół przed wywiadem. Magnetofony ukryte - mikrofony w krawacie, spinkach do koszuli czy koku pięknej dziewczyny - były dotąd domeną dwóch gatunków artystycznych: powieści szpiegowskich czy filmów o Jamesie Bondzie, oraz opowieści z życia gangów czy mafii. Bo w samej roli społecznej szpiega i gangstera, w ich relacji do szpiegowanych czy ofiar, ulegają zawieszeniu jakiekolwiek więzi lub zobowiązania moralne, a w ich miejsce pojawia się czysto instrumentalna, cyniczna manipulacja. Nie ma tu miejsca ani na zaufanie, ani na lojalność czy solidarność. Potajemnie nagrywam albo...

8544

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]