Reklama

Dusza w podróży

Dusza w podróży

15.08.2016
Czyta się kilka minut
O. Paweł Kozacki OP: Będąc w drodze, zderzamy się z rzeczywistością. Myśli albo się wyłączają, albo właśnie się włączają i szeregują w odpowiednie ciągi.
O. Paweł Kozacki, prowincjał polskich dominikanów, Warszawa, 12 sierpnia 2016 r. Fot. Maciej Zienkiewicz dla „TP”
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: Dlaczego pielgrzymujemy?

O. PAWEŁ KOZACKI OP: Tak zostaliśmy stworzeni. Jesteśmy ludźmi w drodze.

Dokąd?

Wierzę, że do Królestwa Niebieskiego. Historie biblijne – Abraham wychodzący z Ur Chaldejskiego; naród wybrany, który został wyprowadzony z Egiptu i pielgrzymuje po pustyni przez 40 lat; wreszcie Jezus, który ciągle jest w drodze, a w Jerozolimie rozsyła apostołów na krańce świata – są metaforami losu ludzkiego. Są opowieściami o człowieku, który zmierza do Królestwa Bożego. Jesteśmy ludźmi w drodze, którzy tutaj nie mają swojej ojczyzny.

Ciągle nie jesteśmy u siebie?

Oczywiście próbujemy zorganizować sobie życie tu, na ziemi; ale zawsze ze świadomością, że jesteśmy tu na chwilę, na moment.

Jak Ojciec je sobie zorganizował?

...

15492

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]