Druga ucieczka premiera

Zanim doszło do poniedziałkowej rozmowy Donalda Tuska ze związkowcami, przez kilka dni toczyły się rozmowy o rozmowach. Jakkolwiek by na to patrzeć, w odbiorze społecznym oferta premiera obejmowała rozmowę z głównymi partnerami społecznymi. A tymi w Stoczni Gdańskiej są ze strony pracowników Solidarność i OPZZ. Zatem doproszenie dwóch małych związków ze Stoczni wyglądało na próbę rozwodnienia zasadniczego sporu. Solidarność i OPZZ rozmowę zbojkotowały.

19.05.2009

Czyta się kilka minut

Przebieg debaty, która ostatecznie odbyła się między premierem a związkiem "Okrętowiec" i Związkiem Zawodowym Inżynierów i Techników na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej, potwierdził te obawy. Rozmówcy premiera zaczęli od zademonstrowania swojej spolegliwości, a i potem byli mało zadziorni. Nadto dawali się premierowi łatwo zagadać, a Donald Tusk skwapliwie korzystał ze swojej przewagi retorycznej. Dziwacznym pomysłem było także połączenie w osobie premiera dwóch ról: strony rozmowy i zarazem jej gospodarza.

Premier w debacie był sympatyczny, pedagogiczny, dobrze przygotowany. Wypadł dobrze, ale na jakim tle? Zabrakło bowiem twardych adwersarzy, takich, którzy jak stoczniowa Solidarność poszliby z premierem "na ostro". Być może stoczniowcy z Solidarności nie mają racji przekonując, że pomoc publiczna dla Stoczni była wielokrotnie niższa, niż twierdzi premier. Być może rację ma Donald Tusk, gdy podaje kwotę 600-700 mln zł. W interesie publicznym było, aby owe dwie skrajne oceny bezpośrednio ze sobą skonfrontować. Tego jednak zabrakło. Zamiast konfrontacji mieliśmy więc miłą pogawędkę. Było sympatycznie, ale przecież nie to jest w tym sporze najważniejsze.

Można nie akceptować metod, którymi posługuje się niekiedy stoczniowa Solidarność, można nie podzielać jej politycznego zaangażowania. Nie można jednak przed nią uciekać. Tymczasem to, co się stało, było drugą już w ostatnich tygodniach ucieczką Donalda Tuska przed stoczniowcami.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 21/2009