Reklama

Dożywocie za brata

Dożywocie za brata

07.06.2021
Czyta się kilka minut
Hushtar Isa, brat prezesa Światowego Kongresu Ujgurów, został skazany w Chinach na dożywocie.
T

Ta wiadomość łamie mi serce. Mój brat jest niewinny. Został ukarany z powodu mojej działalności na rzecz praw człowieka” – napisał w oświadczeniu prezes Dolkun Isa.

Kongres to międzynarodowa organizacja diaspory ujgurskiej, powstała w 2004 r., która stara się zwrócić uwagę świata na los Ujgurów: mniejszości muzułmańskiej w Chinach, zamieszkującej głównie region Sinciang. Represje wobec nich przyjmują wyjątkowo ostrą formę: pod byle pretekstem Ujgurzy masowo trafiają do tzw. obozów reedukacyjnych, gdzie ma dochodzić do tortur, znęcania się psychicznego i gwałtów.

Chiny twierdzą, że obozy to tak naprawdę ośrodki, które mają na celu walkę z ekstremizmem ze strony muzułmanów. Przebywać w nich może obecnie ponad milion osób – niemal co dziesiąty ujgurski mieszkaniec Sinciangu. Ujgurzy na emigracji nie mogą swobodnie kontaktować się z rodziną żyjącą w Chinach [o Ujgurach pisaliśmy w „TP” nr 17/2021, kolejny tekst ukaże się wkrótce – red.]. ©

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]